YARIN DİYE BİRŞEY YOKTUR!

Aşağa gitmek

YARIN DİYE BİRŞEY YOKTUR!

Mesaj tarafından ahmathduran Bir 21/8/2008, 13:28

Planlı Çalışma

Tasarladığımız, ulaşmak istediğimiz, kendimize uygun hedeflere varmanın yollarından birinin de verimli ve plânlı çalışma olduğu artık bir gerçek. Çalışma alışkanlığı kazanmak, zamanı kullanmayı bilmek, çalışmayı yarına bırakma alışkanlığından vazgeçmek, çalışmaktan zevk almak ve bunu bir yaşam biçimi hâline getirmek ancak, iyi bir plânlama ile mümkün olabilir. Eğer bir plânınız yoksa, çalışmalarınızı istediğiniz zaman, gelişigüzel yapıyorsanız beklediğiniz başarıyı yakalamanız mümkün olmayabilir.

Plânsız olmak, neyi ne zaman yapacağınızı bilmemek, zaman kaybetmenize sebep olur. Zamanı idare etmek, zamanı kullanmak, enerjinizi doğru yerde harcamanıza olanak sağlar, başarınızı artırır. “Zaman yetmiyor” diye söyleniyorsanız bu, genellikle plânsız hareket etmenizden ve zamanınızı doğru bir biçimde kullanmamanızdan kaynaklanmaktadır.

Plânsız bir gün, etrafı çevrilmemiş, kime ait olduğu belli olmayan bir arsaya benzer. Orada kimisi top oynar, kimisi çift sürer. Ya da size ait arsa bakmışsınız yol olmuş. “Gün benim” diyebilmek için, zamanınızın boşa geçmesini önlemek için kısa, orta ve uzun vadeli plânlarınız olmalıdır. Plân burada bize bir önem arz eder, o da şudur: Amacımıza ulaşabilmek için ne kadar disiplinli ve kararlı olabileceğimiz hakkında test neticeleri vermek. Plânlarınızı uyguluyorsanız iyi yolda, uygulamıyorsanız kötü yoldasınız. Unutmayın, en iyi plân uygulanan plândır. En kötü plân “Yarın yapılacak” plândır.
Kendi kendimizi yönetmeye kararlı isek, plân yapmalı ve bu plânı uygulamalıyız. Zamana hâkim olmadan kendimize hâkim olmak ise ancak plânlı yaşamakla mümkün olcaktır. Zaman konusunda bilhassa günümüzün genç insanı için en büyük tehlike televizyondur. Açmanın kolay kapamanın zor olduğu bu âlet, karşısında oturan insana “Bir şey yapıyormuş” hissi vererek onu aldatır. Unutmamak lâzımdır ki; televizyonda hayranlıkla izlenen birçok programın yapımcıları vakitlerini televizyon karşısında geçiren insanlar değillerdir. Televizyona mağlup olmamanın yolu da yine plânlı davranmak ve bir plân dahilinde televizyon seyretmektir. Şayet plânlı davranırsanız her şey gayenize hizmet eder.

Eğer bir plân dahilinde çalışmak istiyorsanız, kötü alışkanlıklar tamamen imha edilmelidir. Çünkü kökünden söküp atamadığımız her bitki yeniden yeşerecektir. Plânlı çalışmada ilk önce kafamızdaki duygusal iklimi negatiften pozitife geçirmek ve bunu güçlendirmemiz lâzımdır. Burada bizlerin yapacağı iş birilerinin bize balık vermesini beklemek değil, balık tutmasını öğrenmek olmalıdır. Bu davranışı ise bir alışkanlık hâline dönüştürmemiz gerekir.

Güne başlarken uygulayacağınız bir plânınızın olmaması, hangi saatte ne yapacağınızı, nerelere gideceğinizi belirlememeniz size vakit kaybettirir. Zamanın çok kıymetli bir hazine olduğunu, onu boş yere harcadığımızda, geri dönüşün mümkün olmadığı anlarda anlarız. Boşa harcanan para ve zaman insanı kayba uğratır. Kaybedilen parayı belli bir zaman sonra kazanmak olasılığı her zaman mevcuttur; ama zamanı geri getirmek asla mümkün değildir. Dünyada en hızlı giden şey zaman kavramıdır. Zamanın değerini zamanında bilmek, zamanın bilincinde olmak; zamanı kullanma becerimizi geliştirmemize yardımcı olur, başarımızı artırır.

Plân, ders çalışırken, başarıyı ararken, yaşamı yönetirken herkes için gerekli bir rehberdir. Çalışırken kendi koşullarınıza uygun plânlar yapınız. Bunlar günlük, haftalık, aylık plânlar olabilir. İstek ve ihtiyaçlarınızı dikkate alın. Hangi derslere daha çok ağırlık vereceğinizi belirleyin. Çalışmanız gereken dersleri ön sıraya koyun. Plânınızda hangi derse kaç saat çalışacağınızı gösterin. Günlük ders çalışma süreniz öğrenme kapasitenize, ön bilgilerinizin yeterli veya yetersiz oluşuna, öğrenmeye hazır oluşunuza ve psikolojik durumunuza göre değişebilir. O yüzden plânınızı siz belirleyin. Plânınıza fiziksel ve ruhsal olarak taşıyamayacağınız kadar ders yüklemenin de bir mantığı yoktur.

Bir ders saatini 40-50 dakika ayarlayın. 10 dakika ara verin, sonra çalışmaya devam edin. Üst üste birçok derse çalışmaya kalkışmayın. Birbirine benzer derslere peş peşe çalışmayın. Konuların tekrar saatlerini, test çözüm ve ödevlerin tamamlanma saatlerini yaptığınız plânda belirtin. Sonunda plânınızı değerlendirin. Kendinize sorular sorun. “Ne?”, “Neden?” “Niçin?” sorularıyla öğrenmeyi destekleyin, içselleştirin.

Değişimi, yaşamınızın her aşamasında uygulayın, öğrenmenin bir davranış değişikliği olduğunu unutmayın ve bilin ki dünyada tek değişmeyen şey değişimdir.
“Yarın diye bir şey yoktur.”

ahmathduran
Öğretmen

Mesaj Sayısı : 15
Kayıt tarihi : 21/08/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz