Zamanı Etkin Kullanma

Aşağa gitmek

Zamanı Etkin Kullanma

Mesaj tarafından ahmathduran Bir 21/8/2008, 13:37

Zamanı Etkin Kullanma


ÖSS’ye hazırlanan öğrencilerin pek çoğunda, daha öğrenmeleri gereken çok konu, çözmeleri gereken yüzlerce soru olmasına rağmen önlerindeki zamanın giderek azalması dolayısıyla sınav kaygısı giderek yoğunlaşır.
Evet gerçekten sınava her gün daha da yaklaşıyoruz.Özellikle verimli ders çalışma alışkanlığı olmayan, zamanı etkin kullanmayan öğrencilerin kaygı içerisinde zamanın akışını seyretmek yerine bir an önce harekete geçme zamanları geldi. Ne zaman ders çalışmalıyım, nasıl çalışmalıyım, nerede çalışmalıyım...? Bu sorularınız için aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır:
1. İlk önce çalışacağınız konu sizin için en zor olan, hiçbir bilginizin olmadığı, belki de hiç hoşlanmadığınız ama yapmanız gereken ders olsun. Çoğu öğrenci başarılı olduğu ders üzerine yoğunlaşır, sürekli olarak bu dersi çalışır. Ancak bu durumda yaptığı şey ders tekrarından başka bir şey değildir. Amacınızı ve bu amaç için size en faydalı olacak ders ve konuları belirleyin. Ardından bu ders ve konuların içinden bilgi ve pratik yönünden en eksik olduğunuz konu ile ders çalışmaya başlayın.
2. Her öğrencinin ders çalışmaya konsantre olma süresi farklıdır. Bazı öğrenciler 30 dakika konsantre olabilirken bazı öğrenciler 2 saat konsantrasyonu devam ettirebilir. Sizin için hangisi geçerli? Bunu belirleyin ve ders çalışma programınızı buna göre yapın. Ders çalışma sürelerinin arası ne konsantrasyonunuzun bozulacağı kadar uzun ne de dinlenemeyeceğiniz kadar kısa olsun. Mesela 10 dakikalık bir ara uygun olacaktır. Bir dersi çalıştıktan sonra ondan farklı bir dersi çalışmaya başlayın. Mesela matematiğin ardından türkçe çalışıp ardından kimyaya geçmek bu açıdan uygundur.
3. Sizin için en verimli olacak ders çalışma saatini belirleyin. Bu sayede en verimli olduğunuz saatte ders çalışacak, çalıştığınız süre boşa gitmeyecektir.
4. Hepimizin kendi isteğimizin dışında gelişen ve beklemeye mecbur kaldığımız zamanlar vardır. Bu durumlar için hazırlık yapıp, küçük küçük notlarla bu süreleri değerlendirebilirsiniz. Servisle okula gidip gelirken, randevu saatinizi beklerken…bu notları çıkarıp, bilmeniz gereken formüllere, terimlere göz atabilirsiniz.

5. Hep aynı yerde ders çalışın. Dinlendiğiniz yerle çalıştığınız yer farklı olsun.Yatağın ya da koltuğun üzerinde ders çalışmak gerçekten çok rahat olur.O kadar rahat ki bir süre sonra gevşemeye ve uyuklamaya başlarsınız. Unutmayın, beyniniz nerede nasıl davranacağını çok iyi bilir. Yataktaysanız uyumak, koltuktaysanız rahatlamak, masa başındaysanız ders çalışmak ister.
6. Gürültülü ortamlardan uzaklaşın.Bunun için ailenizle bir anlaşma yapabilirsiniz.Ders çalışma saatlerinizi onlara bildirin ve bu saatlerde sessizliği sağlamaları konusunda anlaşın.Bu saatlerde sizin de çalışma odanızda televizyon, radyo, kaset ya da CD çalmasın.Eğer bu konuda başarılı olamadıysanız, kütüphaneler, eğitim merkezleri ya da etüd merkezleri size yardımcı olabilir. Buralarda hem sessizlik sağlanmıştır hem de ortam ders çalışmak için özel olarak düzenlenmiştir.

7. Sıkı arkadaşlıklar genellikle iyidir. Ama ders çalışmanızı engelleyecek düzeydeyse bu arkadaşlıklarınızı ve arkadaşlarınızı gözden geçirmenizde fayda var demektir. Eğer ders çalışmaya kararlıysanız ve bunu engelleyen, sizin zamanınızı boşa harcamanıza sebep olan arkadaşlarınız varsa bu konuda onları uyarmanızın vakti gelmiş demektir. Aynı şekilde siz ders çalışırken çalan telefonların ve gelen mesajların konsantrasyonunuzu bozduğunu ve ders çalışmanızı engellediğini arkadaşlarınıza nazikçe bildirebilirsiniz.
8. Eğer çalışmanız gereken konu çok uzunsa bunu küçük parçalara bölerek çalışın. Basamak basamak hedefinize ulaşmak motivasyonunuzu da artıracaktır. Çünkü önünüzde duran kocaman iş gittikçe başarıyla küçülmeye başlayacaktır.
9. Zamanınızı boşa geçirmenize sebep olan alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Bunları belirleyin ve kontrollü bir şekilde bu alışkanlıklarınızdan vazgeçin.
Sevgili öğrenciler, tüm bunlar sizin ders çalışırken zamanınızı etkin bir şekilde kullanmanıza yarayacaktır. Ancak unutmayın ki, bunları uygulayacak olan sizlersiniz. Bunun için kararlı olmak ve uygulamaya geçmek sizin elinizdedir.

ahmathduran
Öğretmen

Mesaj Sayısı : 15
Kayıt tarihi : 21/08/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz