Hedef Belirleme

Aşağa gitmek

Hedef Belirleme

Mesaj tarafından ahmathduran Bir 21/8/2008, 13:39

Hedef Belirleme

Hedefsiz insan rotasız gemiye benzer. Rotasız bir gemi ise muhalif rüzgarların etkisiyle zıt yönlerde gelir gider ve hiçbir zaman istediği sahile varamaz. Onun için başarmak ve yükselmek isteyen her insan evvela bir hedef tayin etmek mecburiyetindedir.

Hedefini açık ve net belirleyen bir insan her şeyden önce inanmak ve güvenmek zorundadır. Bu inanç ve güven duygusu o kişiye güçlü bir motivasyon sağlar. Bu ateşleyici etkisiyle büyük hedefler insan hayatında motor güç vazifesi görürler. Güçlü bir inanç ve güven duygusu da beraberinde azim ve kararlılık getirir. İçtenlikle inanan ve güvenen bir insan meşakkat ve felaketler karşısında tahammül etmesini bilir, sebat etmesini becerir.
Hedefini tayin etmiş bir insan zamanın kıymetini bilir. Bu kadirşinaslık onda zaman yönetimi bilincini geliştirir. Zamanını profesyonelce kullanan bir insanın başarılı olamaması uzak bir ihtimaldir. Boş vakitlerini en verimli biçimde değerlendirmede ihtimam gösteren bir kişinin hedefine varamaması nasıl düşünülebilir!

Hedefini belirgin biçimde ortaya koymuş bir insan kendini planlı ve programlı davranmaya mecbur bilir. Çünkü büyük bir hedef aşamalı bir şekilde gerçekleşen küçük hedefler zincirinden oluşur. Bu zincirin halkalarının tamamlanabilmesi için planlı ve programlı bir hayat şarttır. Aynen tesisten önce projenin ve mühendislik hesaplarının ikmal edilmesi gibi yüksek idealler mükemmel plan-programı gerektirir.

- Başarıya ulaşmak için, hedef belirlemeniz gerekecektir.
- Başarı, önceden belirlenen bir hedefin aşamalar halinde gerçekleşmesidir.
- İnsanların işlerini nasıl ele aldıkları, hedeflerini nasıl gördüklerine büyük ölçüde bağlıdır.
- Hedef saptama, günlük ölçekte önceliklerimizi belirlememize yardımcı olur.
- Potansiyelinize ulaşmak için, gözünüzü dayanıklılığa ve yüksek getirisi olan alanlara dikmiş olarak durmanız gerekir.
- Hedeflerinize ulaşmakla elde ettiğiniz, onlara ulaşma yolunda sizin yaşadığınız değişimin yanında önemsiz kalır.
- Başarılı insanlar, içinde bulundukları zamanı yaşar ve o zamanda çalışırlar.
- Hedefler, gelecek için beslediğimiz fikirleri düzenler.
- Hedefler, ilerlememizi değerlendirebilmek için bir gereçtir. Planlamasını önceden yapmayan bir insan, hiçbir zaman öne geçemez.
- Başarıya giden bir yol haritası çıkarmak istediğinizde hedefler belirleyin.
- Başarıyı harekete değil, sonuçlara bakarak değerlendirin.
- Hedefler belirleyerek ilerlemenizi periyodik olarak ölçtüğünüzde, dikkatiniz doğal olarak hareketten sonuca doğru kayacaktır.
- Hedef belirleme, yaşamın bir parçası haline gelmelidir.
- Pusulanın beşinci yönünü - şu anda nerede olduğunuzu- kestiremiyorsanız, harita ve pusula hiçbir işe yaramaz.
- Dikkatinizi korumada kendinize yardım etmenin en iyi yolu, açık bir ifade kullanarak, yaşam amacınızı belirten bir cümle veya cümleler - yazmaktır. Sonuçta herkes, varlık nedenini keşfetmek ve bunu yaşamak arzusunda değil midir.
- Belirlediğiniz her hedef ve bu hedefe varmak için tüm yaptıklarınız, amaç cümlenize yönelik olmalıdır.
- Uzun vadeli hedefler olmadığında, kısa vadeli asap bozukluklarına veya hayal kırıklıklarına uğramanız daha muhtemeldir.
- Amacınızı belirleyebilir ve yaşamınızın her devresi için büyük özenle hedefler saptayabilirsiniz; ancak daha sonra harekete geçmezseniz, hiçbir şey başaramazsınız.
- “Mutluluğa erişebilmek için, önemli bir hedeften yoksun olmamamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız.”
- “Nereye gittiğini bilen adama herkes yol açar.”
- “Nereye gittiğinizden emin değilseniz, başka bir yere varmanız muhtemeldir.”
- “Hedefler bizim güdülenmemiz için mutlaka gerekli değildir. Onlar bizi hayatta tutmak için vazgeçilmezlerdir.”
- “Organizasyonun, hedefleri üzerinde odaklaşabilmesini sağlamak, bir liderin yapması gereken en önemli şeydir.”
- “Bana hedefi olan bir ambar görevlisi gösterin, ben de onu size tarih yazan bir adam olarak vereyim. Hedefi olmayan bir adam gösterin, ben de onu size bir ambar görevlisi olarak iade edeyim.”

HEDEF BELİRLEME VE PLAN YAPMA

Hedef belirlemek ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için plan yapmak, sizi istediğiniz başarıya götürecek çalışmaların ilk ve en önemli noktalarından biridir.

I. İlk olarak, uzun, orta ve kısa dönemli hedeflerinizi belirlemek için aşağıdaki tabloya, yaşam hedeflerinizi önem sırasına göre yazın.

II. İkinci olarak “Çok önemliler” bloğundan, uzun, orta ve kısa dönemli hedefler kısmına yazdıklarınızdan, ilk ikişer hedefi başka bir yere aktarıp “Amaç plan cetveli”nizi oluşturabilirsiniz.

Bu cetvelde, uzun (10 yıllık), orta (1 yıllık) ve kısa (bir aylık) dönemli, çok önemli 6 hedefiniz yer alacaktır.

Amaç Plan Cetveli
1. ____________
2. ____________
3. ____________
4. ____________
5. ____________
6. ____________

III. Bu cetveli, çalışma masanızın karşısına, görebileceğiniz bir yere asın. 1. Sıradaki hedefinizi de daha büyük bir kartona yazıp, sürekli görebileceğiniz bir yere asın.

IV. Şimdi sıra, kendinize, bu hedeflerinizi içine alacak, yıllık, aylık ve günlük planlar yapmaktadır. Hedeflerinize ulaşmak için zamanınızı nasıl değerlendireceğinizi belirleyin.

Günlük haftalık ve aylık plan yapmak, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek ve hedeflerinize ulaşabilmek için çok önemlidir. Plan yapmak için aşağıdakileri mutlaka edinin.
1. Akademik takvim: Okulunuzun eğitim-öğretim takviminden edinerek, sınav ve tatil zamanlarını dönem başında işaretleyin. Bu takvimi her zaman görebileceğiniz bir yere asın.
2. Aylık plan: Üzerine notlar alabileceğiniz takvimlere benzer bir biçimde aylık plan hazırlayın. Buraya bir ay boyunca yapmayı hedeflediğiniz şeyleri, günleri de belirterek yazın. Bu planda, tatil günleri, sınav zamanları ve önceden bildiğiniz tüm program detaylarınızı kaydedin.
3. Haftalık program taslağı: Kendinize yedi günlük bir plan yapın. Buraya ders saatlerinizi, çalışmak için ayırdığınız zamanları, randevularınızı ve diğer sosyal aktivitelerinizi kaydedin.
4. Gerçek haftalık program: Bir hafta içinde yaptıklarınızı detaylı olarak bu plana yazın. Haftanın sonunda, bütün hafta yaptıklarınızı inceleyin ve neye ne kadar zaman ayırdığınızı net olarak görün. Hedeflerinize ulaşmak için yeterli zamanı ayırmış mısınız?
5. Günlük plan: Günlük plan kullanmayı alışkanlık haline getirin. Bir gece öncesinden o gün yapacaklarınızı tüm detayları ve saatleri ile birlikte yazın. Gün içinde tamamladıklarınıza bir işaret koyun. Her gün için bunu yineleyin.
- Yazılı planlar yapmak, yapmanız gerekenleri daha rahat görmenizi sağlar.
- Zihninizin, yapmanız gereken şeyleri düşünerek meşgul olmasını engeller.
- Yapmanız gerekenleri yazdığınızda, bunu yapma olasılığınız yükselir.
- Zamanınızı nelerle değerlendirdiğinizi daha iyi görürsünüz.
- Sürekli plan yaptığınızda, sizi sıkıntıya sokacak sürprizlerle daha az karşılaşırsınız.
- Kendinizi daha iyi disiplinize edersiniz.
Haftalık ve günlük planlarınızda, hedeflerinize yönelik, küçük de olsa bir şeyler mutlaka yapın.

V. Kendinizi değerlendirin. Bir ay süre ile planlarınızda, hedeflerinize yönelik neler yaptığınızı takip edin. Kendinizi değerlendirmeyi, şu sorulara cevap vererek yapabilirsiniz
Hedeflediğim şeye ne kadar yaklaştım?
 Yapmak istediklerimin ne kadarını yaptım?
Yapmak istediklerimin ne kadarını yapabilirdim?
Yapmak istediklerim ve yaptıklarım arasındaki farkın nedenleri nelerdir?

VI. Bu değerlendirmeler ışığında yeni aylık planınızı yapın.

ahmathduran
Öğretmen

Mesaj Sayısı : 15
Kayıt tarihi : 21/08/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz