Bütün düz liseler Anadolu lisesi oluyor!

Aşağa gitmek

Bütün düz liseler Anadolu lisesi oluyor!

Mesaj tarafından akahya Bir 23/8/2008, 07:38

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'ortaöğretimdeki okul türlerinin azaltılması' için düzenlediği 'çalıştay'dan genel liselerin kaldırılarak 'Anadolu lisesi' yapılması, meslekî ve teknik eğitimdeki çok sayıdaki okul türünün de kaldırılması kararı çıktı.

İki gün süren 'Ortaöğretimde okul çeşitliliği yerine program çeşitliliğini esas alan bir yapıya geçilmesi çalıştayı'nda genel liselerin tamamının Anadolu lisesi yapılması kararlaştırıldı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in de olumlu baktığı kararın uygulanması halinde 2009 yılından itibaren düz liselere öğrenci alınmayacak. İsmi Anadolu lisesi olarak değiştirilecek liselere merkezî sınav sistemiyle (Seviye Belirleme Sınavları) kayıt yapılacak. Merkezî sınavlara girmeyen veya başarısız olan öğrenciler meslek liselerine yönlendirilecek.

Çalıştay kararlarında tüm meslek liselerinin 'meslek lisesi' ve 'teknik lise' çatısı altında birleştirilmesi öngörülüyor. Bunların yabancı dil programı uygulayan birimlerine 'Anadolu' türünün de ilave edilmesi kararlaştırılırken, ticaret, otelcilik, kimya, motor, tapu kadastro gibi meslek liselerinin adı kaldırılacak. Bu bölümler 'meslek lisesi' adı altında bir program olarak bu liselerde uygulanacak. Böylece bir meslek lisesinin önündeki birkaç satırı bulan ve 'tabela kirliliğine' neden olan isim karmaşası ortadan kaldırılacak.

Güzel sanatlar ile spor lisesi birleşiyor

Liselerdeki Türkçe matematik, sosyal, fen ve Yabancı dil alanları, sosyal, fen ve yabancı dil olarak uygulanacak. Alan değişikliğinin bakan onayıyla bu öğretim yılından itibaren uygulanabileceği belirtiliyor. Çalıştayda güzel sanatlar lisesi ile spor liselerinin birleştirilmesi kararı da çıkarken, fen, sosyal bilimler, imam hatip ve öğretmen liselerinin mevcut durumlarının devam etmesine karar verildi.

_________________
Matematikçinin Yeri
www.ahmetkahya.com
avatar
akahya
Öğretmen

Mesaj Sayısı : 358
Yaş : 41
Nerden : İngiltere
İş/Hobiler : Maths Teacher
Okul : Turkish Embassy Education Department
Kayıt tarihi : 15/05/08

Kullanıcı profilini gör http://www.ahmetkahya.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz